Herbarium w Gruszkach w Nadleśnictwie Browsk, Galeria im. Tamary Sołoniewicz w Narewce, Baza Turystyczna nad rzeką Narewka, Dwór Bartnika i Muzeum Pszczelarstwa. To tylko niektóre z punktów programu jednodniowej wycieczki seniorów z Koła Nr 4 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.

drewniana tablica na pniu drzewa z napisem Herbarium

Zarząd Koła Nr 4 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Białymstoku, pomimo krótkiego okresu działania (od stycznia 2023 roku), kontynuuje dobre praktyki poprzedniego zarządu. Stawia na zaspokojenie potrzeb i oczekiwań swoich członków, oferując różne formy aktywizacji. Są to min. wyjścia grupowe co najmniej raz w miesiącu na ciekawe wydarzenia kulturalne (opery, musicale, koncerty) i spotkania integracyjne w różnych formach jak np. wieczorki taneczne i wycieczki do ciekawych miejsc na Podlasiu.

Takim wyjazdem, w myśl powiedzenia ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie”, był wyjazd członków Koła do Narewki. 24 maja 2023 roku ruszyła z Białegostoku na wycieczkę 50-osobowa seniorów.

Pierwszym punktem programu było Nadleśnictwo Browsk z siedzibą w miejscowości Gruszki. Tu znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, którego celem, jak powiedziała seniorom przewodniczka, jest kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Organizowane są zielone szkoły i warsztaty ekologiczne, a nauczycielom szkolenia w tym zakresie. Przewodniczka oprowadziła seniorów po terenie herbarium, gdzie z głazów ułożony jest krąg mocy, nawiązujący do dawnych wierzeń, w środku którego stoi rzeźba Światowida. Chętni z wieży widokowej mogą oglądać tereny nadleśnictwa. Przed budynkiem siedziby stoi pomnik ,,Inki”, postaci tragicznej w historii terroru komunistycznego.

fragment ściany drewnianego domu z tablicą i napisem Galeria

W programie wycieczki było zwiedzanie licznych atrakcji turystycznych Narewki. Na początku seniorzy zatrzymali się w Galerii im. Tamary Sołoniewicz. Powstała ona w 2007 roku w budynku byłej szkoły. Znajdują się w niej trzy sale wystawowe i dwie izby regionalne. W salach wystawowych na przestrzeni lat prezentowane były dzieła z plenerów malarskich nie tylko lokalnych artystów ale także z całej Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy oraz Estonii. Galeria w swoich izbach regionalnych, poprzez wystawiane eksponaty w postaci rękodzieła, kontynuuje dzieło swojej patronki. Odkrywa i ukazuje miejscowe piękno oraz propaguje niezwykłe dziedzictwo, w którym patronka galerii wychowywała się i tworzyła z miłości do tej ziemi. Reportażystka, będąc dyrektorem programowym TVP Białystok, mając takie narzędzia jak telewizję i kino, rozsławiała piękno tej ziemi.

Z galerii seniorzy wraz z przewodniczką przejechali do Bazy Turystycznej Gminy Narewka, mijając po drodze Bojarski Gościniec. Ten obiekt to dom zawiadowcy stacji z Czeremchy, powstały w 1905 roku. Zabytkowy charakter budynku spowodował, że został on przeniesiony do Narewki i zaadaptowany na potrzeby turystów. 

W Bazie Turystycznej gminy Narewka nad brzegiem rzeki zwiedzający zobaczyli ciąg dalszy wystawy poplenerowej rzeźb w drewnie, które dodały charakteru temu miejscu. Sama baza dysponuje dwoma domkami całorocznymi, dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Są tu boiska do siatkówki, koszykówki tenisa i badmintona. W okresie letnim działa wypożyczalnia kajaków, a w okresie zimowym wypożyczalnia skuterów zimowych. Obok znajduje się wiata ogniskowa, zadaszona scena z niewielką widownią, a także plac zabaw dla dzieci. 

drewniane rzeźby osób i zwierząt w plenerze

Ale to nie koniec atrakcji, które oferował seniorom program wycieczki. Dwór Bartnika, do którego dotarli zwiedzający, okazał się kompleksem wypoczynkowym z restauracją Carska Komnata, z tarasem restauracyjnym, gdzie utrudzeni seniorzy mogli wypić kawę. Jego otoczenie to wypielęgnowany kwietny ogród z oczkami wodnymi i kaskadami, z przerzucanymi małymi mostkami i cienistymi altankami. Widok niemal bajkowy. Turyści mogą tu skorzystać z ruskiej bani, placu zabaw dla dzieci, czy domku do uloterapii. 

Niezapomniane wrażenie na zwiedzających wywarło muzeum pszczelarstwa, po którym oprowadzał sam właściciel zbiorów muzealnych. Jest tu różnorodny zbiór przedmiotów o tematyce pszczelarskiej, prezentowany w działach numizmatycznych i w filatelistyce. Można obejrzeć obrazy olejne, szkło, porcelanę, naczynia użytkowe, zegary, stary sprzęt pszczelarski, kolekcję starych uli w ogródku oraz mnóstwo innych eksponatów.

Podsumowaniem wycieczki był obiad w Bondarach w restauracji Carino i krótka potańcówka przy dźwiękach muzyki folkowej. 

Dlaczego warto przyjechać do Gminy Narewka? Przede wszystkim, aby poznać piękne tereny wzdłuż rzeki Narew. Poznać dumnych ze swojej historii mieszkańców tych ziem, gdzie obok siebie zamieszkiwali Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Białorusini. Na pewno tu jeszcze przyjedziemy, aby bliżej poznać gościnną Narewkę, obiecywali seniorzy w drodze powrotnej do Białegostoku.

fot. Krystyna Cylwik

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok