Gra plenerowa, wystawa piktogramowych map, warsztaty plastyczne, wokalne i kulinarne, festiwal plażowy „Rudnia Projekt”, koncerty pieśni i śpiewów obrzędowych – te i wiele innych atrakcji przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary, które zaprasza do siebie w gościnę 7 i 8 sierpnia.

plakat wydarzenia

Na terenach linii brzegowej Zbiornika Siemianówka w obrębie gmin Michałowo i Narewka odbędzie się szereg wydarzeń realizowanych w ramach zadania z Programu EtnoPolska 2020 sygnowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Wielbicieli lokalnych historii organizatorzy zapraszają na plenerową wystawę map piktogramowych „Zatopione wsie”, które powstały w wyniku wcześniejszej analizy dokumentów archiwalnych, wywiadów z mieszkańcami i pozyskania materiału edukacyjnego. Mapy, w symboliczny sposób, pokażą umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi zatopionych w wyniku utworzenia zbiornika Siemianówka. 

Rodziny z dziećmi na terenie plaży Rudnia będą mogły wziąć udział w festiwalu plażowym, podczas którego powstanie wyjątkowa makieta zatopionych wsi zbudowana z piasku, patyków, kamieni, trzciny i mchu oraz w grze plenerowej „Od wioski do wioski” o tematyce nawiązującej do stylu życia i twórczości dawnych mieszkańców tych terenów.

Fanów rękodzieła ludowego z pewnością zainteresują warsztaty tkactwa ze słomy, które poprowadzi Zoja Majstrowicz oraz filcowania wełny w wykonaniu Doroty Sulżyk. Gospodynie z koła natomiast, w Remizie OSP Bondary poprowadzą warsztat „Tutejsze smaki i przysmaki”, gdzie będzie można dowiedzieć się, czym jest na przykład podlaska „tołkanica”.

 O muzyczny wymiar imprezy zadba zespół Żemerwa, który poprowadzi warsztat pieśni tradycyjnych. Gościnnie towarzyszyć im będą zespoły Bierendiejka i Abra z Łotwy. Wykonawcy i animatorzy tradycyjnej muzyki i kultury białoruskiej zaprezentują kunszt jedno i wielogłosowego posługiwania się tzw. „białym głosem” – techniką charakterystyczną dla zaśpiewu Podlasia i Polesia. 

 Całość zwieńczy zabawa ludowa połączona z promocją regionalnych produktów.

Na imprezę serdecznie zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary.

Szczegółowy program imprezy:
7 sierpnia 2020 r. Plaża Rudnia

godz. 11.00 – otwarcie wystawy plenerowej „Zatopione wsie” – pomost na plaży
godz. 12.00 – festiwal plażowy „Mapa na piasku. Rudnia Projekt”
godz. 16.00 – gra plenerowa „Od wioski do wioski” (start przy wieży widokowej)

8 sierpnia 2020 r. 

 godz.10.00  –  uliczny warsztat muzyczny „Śpiewaj duszo. Z korowodami, pieśniami i tańcami wokół jeziora Siemianowskiego”
(start korowodu Osiedle Bondary przez wieś Rybaki – plaża Rudnia, Juszkowy Gród, wieś Bachury, Nową Łukę, finał na placu Zajazdu Carino)

Remiza OSP Bondary
godz. 11.00 – warsztat  kulinarny „Tutejsze smaki i przysmaki” 

Bondary – namiot na placu wspólnoty Bondary 2

godz. 11.00 – warsztat filcowania wełny – „Filcaki”
 warsztat tkania ze słomy – „Słomą i nitką malowane” 

 Cerkiew Juszkowy Gród 

 godz.11.30 – Koncert pieśni religijnych 

 Siemianówka  

 godz. 15.00 – Koncert pieśni obrzędowych z pokazem obrzędu Kust 

Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary