Seniorzy aż trzy razy w roku obchodzą swoje święto: 1 i 20 października oraz 20 listopada. Datę 20 października wybraliśmy nieprzypadkowo;  tego dnia obchodzony jest jako Europejski Dzień Seniora. Miejsce, w którym odbędzie się wernisaż międzypokoleniowej wystawy fotograficznej też wybrano specjalnie. To Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki.

Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy i autor wystawy – artysta fotografiki Michał Heller  zaprezentują  sześć międzypokoleniowych dyptyków, których bohaterami są babcie lub dziadkowie z wnuczkami. Spotkali się w Supraślu, poznali się nawzajem, uczestniczyli w warsztatach komunikacyjnych i plastycznych oraz w prawdziwej sesji fotograficznej.

Wernisaż wystawy zaplanowano 20 października o 12.00. Wstęp wolny.

Na portalu podlaskisenior.pl będą też publikowane wywiady z babciami i dziadkami, którzy zgłosili się do projektu. Wywiady przeprowadzą dziennikarze obywatelscy z Podlaskiej Redakcji Seniora.  Pierwszy wywiad jest już do przeczytania:  https://podlaskisenior.pl/babcia-na-spalonym/

Projekt  „SuperSTARSi. Z pokolenia na pokolenie” ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Podlasia na budowanie właściwych relacji pomiędzy pokoleniem babć i dziadków oraz wnuczek i wnuków, opartych na integracji międzypokoleniowej, budowaniu dialogu, poszanowaniu czasem odrębnych systemów wartości. Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy oraz Podlaska Redakcja Seniora promuje nowoczesny wizerunek aktywnych i sprawnych osób starszych, otwartych na rozumienie zmian w szybko rozwijającym się technologicznie społeczeństwie.
Celem projektu jest też pokazanie młodzieży i dzieciom pełną szacunku i zrozumienia postawę wobec starszego pokolenia,  opartą na partnerstwie i wzajemności. Młodzi mają wiedzę a starsi mądrość i doświadczenie życiowe.
Z okazji potrójnych świąt wszystkim seniorkom i seniorom życzymy zdrowia i poczucia wspólnoty a także wiary,  że każde pokolenie może od siebie czerpać nawzajem.
Projekt realizowany jest w ramach realizacji zadania publicznego, współfinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025 – edycja 2023.
Patronat medialny: Polskie Radio Białystok i portal podlaskisenior.pl

Bożena Bednarek
Podlaska Redakcja Seniora