13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD.

Spotkanie sokólskich studentów UTW w kinie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce był współorganizatorem spotkania poświęconego Józefowi Marcinkiewiczowi. Odbyło się ono 7 kwietnia 2022 roku w sokólskim kinie.

Józef Marcinkiewicz urodził się na Sokólszczyźnie. Był fenomenem matematycznym, który w 1939 roku wybrał walkę w obronie ojczyzny zamiast kariery naukowej.

Służył w 35 Dywizji Piechoty i walczył w obronie Lwowa. Józef Marcinkiewicz trafił do obozu jenieckiego w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany w Charkowie przez NKWD. Pochowany został na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie. O jego losach nagrano film dokumentalny „Wybraniec bogów”, zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Mogliśmy obejrzeć ten film w związku ze zbliżającym się Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Po projekcji spotkaliśmy się z Pawłem Niziołkiem, przedstawicielem IPN-u, autorem publikacji „Płacąc za wolność. Wojenne losy rodziny Marcinkiewiczów” oraz Sebastianem Słomińskim, odtwórcą głównej roli. Co ciekawe, Sebastian pochodzi z Sokółki i kończył tu szkoły. Rozmowę z obu panami prowadziła Edyta Wiśniewska.
Spotkanie przeniosło się do holu kina, gdzie UTW przygotowało barek kawowy. Można było zrobić wspólne zdjęcie, czy też wspominać wspólną naukę z dzisiejszym bohaterem.

Od lewej: aktor Sebastian Słomiński, Edyta Wiśniewska, Paweł Niziołek z IPN

Fot. Krzysztof Fejus

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka