Wycieczki krajoznawcze, wieczorki taneczne, uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez instytucje kultury w Białymstoku, to tylko niektóre z ofert skierowanych do seniorów z Koła Nr 4 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Białymstoku (PZERiI).

szyld na budynku z nazwą koła nr 4 PZERiI

3 grudnia 2022 roku odbyły się wybory do zarządu kolejnej kadencji Koła Nr 4 PZERiI w Białymstoku. Stołówka Szkoły Podstawowej Nr 44 przy ulicy Rumiankowej, gdzie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze z trudem pomieściła przybyłych licznie seniorów.

Regina Kalinowska, przewodnicząca ustępującego zarządu, przedstawiła sprawozdanie z działalności. W okresie 5-letniej kadencji przedstawiono seniorom ciekawą ofertę zajęć, zróżnicowaną pod względem zainteresowań i kondycji fizycznej. Każdy znalazł coś dla siebie.

Festiwale, koncerty, musicale, opery, operetki, to wydarzenia w białostockich instytucjach kultury, w których na przestrzeni ostatnich 5 lat uczestniczyli członkowie koła, korzystając z częściowo refundowanych lub darmowych biletów wstępu. Były to m.in. ,,Doktor Żywago”, ,,Księżniczka Czardasza”, ,,Turandot”, ,,Baron Cygański”, ,,Wesoła Wdówka”, ,,West Side Story”, ,,Przetańczyć całą noc”, ,,Gwiazdo świeć, kolędo leć”, czy koncert kończący sezon artystyczny filharmonii. Seniorzy z koła nr 4 skorzystali z bezpłatnych biletów na koncerty tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku.  To też obecność na koncercie w kinie Forum poświęconego wybitnemu artyście polskiej estrady Mieczysławowi Foggowi i piosenek międzywojnia. 

Okres pandemii, który nieco ograniczył działalność koła pokazał, jak ważne dla seniorów są wzajemne spotkania. Ważne, bo podtrzymują relacje międzyludzkie, sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości, zapobiegają wykluczeniu społecznemu i poczuciu samotności. Sprzyjały temu ekumeniczne spotkania opłatkowe, spotkania wielkanocne w restauracjach Chopin i Mozart. Wieczorki taneczne w karnawale, na powitanie lata, z okazji dnia seniora, Walentynek, Dnia Kobiet pokazały, jak ważnymi w życiu seniora jest muzyka i taniec. 

Zarząd koła nr 4 PZERiI w okresie trwania swojej kadencji zorganizował kilka wycieczek turystycznych do bliższych i dalszych miejscowości naszego regionu. Wycieczka do Tykocina pokazała uczestnikom bogatą historię tego miasteczka. Zorganizowano wyjazd do Świętej Wody. Wycieczka do Suraża została połączona z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek a dla chętnych zaoferowano spacer po miasteczku i okolicy. Ciekawym wyjazdem okazała się wyprawa do Bobrowej Doliny na Święto Pieczonego Ziemniaka. Tegoroczna letnia wycieczka do Giżycka, rejs statkiem wycieczkowym po Wielkich Jeziorach Mazurskich do Węgorzewa wraz ze zwiedzaniem Muzeum Kultury Ludowej, okazał się strzałem w dziesiątkę. Ostatnim wyjazdem członków koła, organizowanym przez ustępujący zarząd była jesienna wycieczka do Supraśla. Ekumeniczne spotkanie opłatkowe w restauracji Mozart w grudniu tego roku zakończyło działalność ustępującego zarządu.

Seniorzy z koła nr 4 uczestniczyli w Forum Seniorów, obchodach Miejskiego Dnia Seniora organizowanym przez prezydenta miasta i Wojewódzkiego Dnia Seniora w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Była to okazja do uhonorowania najaktywniejszych seniorów listami gratulacyjnymi i dyplomami. 

W okresie kadencji ustępujący zarząd mógł liczyć na wsparcie prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej, „Słoneczny Stok” Jerzego Cywoniuka i Barbary Ewy Zaniewskiej, dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 44, która użyczyła seniorom swoich pomieszczeń  na działalność koła. 

Był to okres wytężonej pracy, ale dał mnóstwo satysfakcji. Robiliśmy wszystko, co było możliwe, aby nasi seniorzy byli zadowoleni z naszej pracy – powiedziała Regina Kalinowska, przewodnicząca zarządu koła kończącego kadencję.

Henryk Zaleski, jeden z seniorów koła, podsumował działalność zarządu jako bardzo owocną. Od nowego zarządu oczekuje jeszcze większego, według jego oceny, dogrania spraw organizacyjnych.
– Cieszę się, że jestem w tej społeczności. Chociaż jestem tu od niedawna, już wiem, że pozostanę na dłużej – powiedziała inna seniorka.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze obfitowało w wiele emocji. Głosowanie wyłoniło nowy zarząd. Przewodniczącą została Mariola Okułowicz. Delegatami na Okręgowy Zjazd PZERiI została Regina Kalinowska i Bożena Kuryłowicz.

Dla mnie i całego zarządu to duże wyzwanie. Liczę na dalszą współpracę instytucji, które do tej pory wspierały działania zarządu koła. Dołożymy wszelkich starań, aby każdy z członków tego koła był zadowolony z naszej pracy – powiedziała nowo wybrana przewodnicząca.

Każdy okres w życiu człowieka, również ten ,,srebrny”, jest dobry na realizację zainteresowań i pasji. Potrzebna jest wrażliwość na sprawy seniorów oraz konsekwencja we wdrażaniu pomysłów i zamierzeń. Tego oczekują seniorzy z koła nr 4 od nowego zarządu.

zdjęcia: Krystyna Cylwik

Krystyna Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok