Jesień życia, jak się potocznie określa ten czas, nie musi być wcale nudna, bierna, smutna ani monotonna. W tej chwili w życie seniorów, i nie tylko, nie pytając o zgodę, brutalnie wkroczyła pandemia. Nie poddawajmy się, włączmy kreatywność, zróbmy coś ładnego i pożytecznego.

serwetki Hani

Poprzez izolację i wszelkiego rodzaju wprowadzone obostrzenia, ograniczona jest nasza wolność i dotychczasowe relacje towarzyskie. Nie możemy realizować się w naszym środowisku senioralnym. Ten trudny czas musimy przetrwać. On, mam nadzieję, już niedługo minie i będzie tak jak dawniej, chociaż niezupełnie tak samo.

Mimo trudności życia codziennego, problemów, z którymi się borykamy i chorobami, które nas nękają oraz pandemią, nie dajmy się zwariować! Nie możemy się poddawać! Starajmy się być optymistami, uśmiechajmy się do ludzi, bądźmy otwarci i pomagajmy sobie nawzajem, na miarę swoich możliwości. Otoczenie pozytywnie odbiera seniora pogodnego a seniora wiecznie niezadowolonego i opryskliwego, omija z daleka. 

haft krzyżykowy – praca Marii

Przede wszystkim jednak dbajmy o swoje zdrowie, przestrzegajmy zaleceń, bo dużo od nas zależy, by wirus nas nie dogonił. Ruszyły szczepienia seniorów. Miejmy nadzieję, że będziemy niedługo bezpieczni i będziemy mogli korzystać z życia bez ograniczeń. Cieszmy się z każdego dnia, jaki jest nam dany i dobrze go wykorzystujmy. Nie możemy działać aktywnie w klubach seniora, w kołach zainteresowań, w grupach przyjaciół. Ale możemy zagospodarować sobie czas w domu i zająć się czymś co nas interesuje. 

Dbajmy o to, by każdy dzień był inny i pożyteczny. Trudno tu proponować jakieś zajęcia, bo każdy ma swoje priorytety i sposób na życie. Wielu seniorów zajmuje się rękodzielnictwem, majsterkowaniem, co daje radość i satysfakcję, że można coś przydatnego zrobić dla siebie i dla innych. Cieszymy się z rzeczy, które zrobimy własnoręcznie, bo są one jedyne w swoim rodzaju. Jedno jest pewne: aktywność i przyjazne nastawienie do rzeczywistości nadaje życiu sens i stajemy się przez to szczęśliwsi, łatwiej znosimy trudny okres pandemii.

Wiem, że wiele seniorek i seniorów wykonuje różne cudeńka. Chwalcie się swoimi talentami twórczymi. Czekamy z utęsknieniem na otwarcie klubów seniora ale to jeszcze potrwa. Póki co – róbmy swoje, nie oglądajmy się za siebie, tylko z nadzieją na lepsze jutro patrzmy w przyszłość.

Przedstawiam kilka prac łomżyńskich seniorów, którzy przyjemnie i pożytecznie zagospodarowują swój czas i aktywnie działają w czasie pandemii.

 

serweta wyszyta przez Krysię
serweta wyszyta przez Krysię
robótki Danusi
robótki Danusi
rzeźba Stanisława
rzeźba Stanisława
płaskorzeźba Stanislawa
płaskorzeźba Stanislawa
obrazek Marii
obrazek Marii
serwetki Hani
serwetki Hani

 

(foto: Danuta Waśko )

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża