Osoby, które w czerwcu osiągną wiek uprawniający do przejścia na emeryturę, nie powinny rozwiązać stosunku pracy i składać wniosku do ZUS w tym miesiącu, ponieważ przyznana im emerytura będzie niższa nawet o kilkanaście procent od emerytury  przyznanej w następnych miesiącach.

Według ustawy emerytalnej każda osoba przechodząca na emeryturę w okresie od stycznia do maja lub od lipca do grudnia podlega rocznej i kwartalnej waloryzacji składek. Przyszli emeryci, którzy chcą odejść z pracy w czerwcu, zostaną objęci tylko waloryzacją roczną.

Skąd się to bierze? Otóż z przyjętego mechanizmu waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Waloryzacji rocznej podlega kwota składek zewidencjonowanych na dzień 31 stycznia danego roku, powiększona o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji. Waloryzacja roczna począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej.

„Jeśli możemy poczekać jeden miesiąc ze złożeniem wniosku o emeryturę pomimo tego, że jesteśmy urodzeni w czerwcu – zróbmy to. Nasze świadczenie może byś wyższe nawet o 10 proc”. – radzi Katarzyna Krupicka Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

(Źródło tekst i zdjęcie: Informacja Prasowa ZUS w Białymstoku z 24.05.2018)

 

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok